1942 bildade Wilhelm Kåge Gustavsbergs studio, G-studion. Det var ett slags experimentverkstad till Gustavsbergs porslinsfabrik. Här arbetade konstnärer som Wilhelm Kåge, Bernt Friberg, Stig Lindberg, Karin Björkqvist och Lisa Larsson med att ta fram konstgods i större och mindre serier. Huset kallades i början Kågehuset.

Barbro Johansson

Keramiker
076-205 66 76
ba.joh@telia.com

Fern Scott Olsson

Konstnär, pedagog
0703-11 10 45
fern@owit.nu

Maude Södergren

Konstnär
0733-35 77 08
maudesodergren@hotmail.com
www.maudesodergren.com

Rebecka Tiselius

Arkitekt MSA
info@rebeckatiselius.se
www.rebeckatiselius.se

Dekorering av porslin utfördes t.ex. genom handmålning eller med koppartryck i det som nu kallas Dekorhuset.

Susanne Allberg

Glaskonstnär
070-674 68 17
susanneallberg@hotmail.com
www.susanneallberg.com

Inger Andersson

Konstnär
070-222 88 69
ingerand@telia.com
www.ingerandersson.nu

Susanne Berger

Keramiker
08- 715 62 10
sus.berger@tele2.se
www.treehouse.se/susanne

Kina Björklund

Keramiker
070-281 09 95
kina.bjorklund@comhem.se

Anita Coté-Irestrand

Konstnär
070-397 10 29
aci@comhem.se

Maria Grunditz

Arkitekt SAR/AIS
070-722 51 71
maria@ggarkitekter.se

www.ggarkitekter.se
www.zuezarkitekter.se

Eva Göransson

Keramiker
evag@evag.nu

Charlotte Hedberg

Konstnär, silversmed
0705-16 02 52
charlotte@charlottehedberg.se
www.charlottehedberg.se

Hanna Hellsten Mikulic

Konstnär
073-983 45 32
saraklaraunn@yahoo.se
saachionline.com/saraklaraunn

Monica Johansson

Keramiker
073-564 89 95
monica@monicajohansson.se
www.monicajohansson.se

Boel Junus

Skulptör, keramiker
073-061 31 84
boel.junus@telia2.se

Eva Kai-Larsen

Inredningsarkitekt, formgivare
08-747 04 43
070-769 12 33
eva.kai@telia.com

Mari Koort

Konstnär
0708-51 41 58
art@marikoort.se
www.marikoort.se

Pia Koskela

Illustratör, formgivare, konstnär
070-795 43 94
www.piakoskela.com

Eva Kullgren

Skulptör, målare
070-397 31 77
e.kullgren@comhem.se

Åsa Lindström

Keramiker
asa@asalindstrom.com
www.asalindstrom.com

Betty Anne Mörelius

bildkonstnär
bettyanne@telia.com
bamofsweden.com

Elisabeth Olszewska

Konstnär, keramiker
073-625 64 70
elisabeth_olszewska
@hotmail.com

Carina Seth Andersson

Formgivare
070-497 11 66
csa@csa.nu
www.csa.nu

Linn Sjöstedt

Keramiker, konstnär
073-567 42 57
Linning2@hotmail.com
www.linnsjostedt.se

Caroline Södergren

Glaskonstnär, formgivare, stylist
0709-50 95 09
mail@caroline.nu
www.caroline.nu

Maja Witt

Bildkonstnär
0768-98 70 98
majawitt@hotmail.com

Diana Butucariu

Keramiker, konstnär
0733712683
dbutucariu@gmail.com

Gudrun Wirgård

skulptör
+46 70 3270776
gudrun.wirgard@gmail.com

Catrina Norman Tengroth

Illustratör och konsthantverkare
0703-28 37 04
cntengroth@gmail.com
Chamotte är krossad bränd lera som kan knådas in i blöt lera för att förändra lerans karaktär och minska spänningar i godset.

Paula Bartron

Konstnär
0706-21 05 72
paulabartron@mac.com

Helene Berg

Keramiker
0708-20 39 28
www.heleneberg.com

Maria Boij

Konstnär
070-687 16 78
maria.boij@comhem.se
mariaboij.blogspot.com

Sara Borgegård Älgå

Smyckekonstnär
070-628 85 10
sara.borgegard@gmail.com
www.saraborgegard.se

Katia Colt

Keramiker
073-923 95 08
katia_colt@hotmail.com

Camilla Eltell

Illustratör och formgivare
0709- 46 11 25
camilla@eltellform.se
www.camillaeltell.se

Karolina K Eriksson

Konstnär, keramiker
070-487 34 85
kkeriksson@yahoo.se
www.karolinakeriksson.se

Ylva Wilhelmina Franzén

Konstnär, konsthantverkare
0731-54 38 28
ylvawfranzen@hotmail.com
www.ylwafranzen.com

Joanna Gunther

Konstnär, stylist
070-778 68 34
info@joannagunther.se
www.joannagunther.se

Mia E Göransson

Keramiker, konstnär
0708-570 750
mia.e.goransson@gmail.com
www.miaegoransson.com

Ann-Britt Haglund/Amba

Keramiker
070-777 09 90
ambaswork@hotmail.com
www.amba.nu

Maria Johansson

Konstnär, formgivare
070-352 15 61
maria@materialgirls.se
www.materialgirls.se/maria

Jan Landqvist

Industridesigner, prof em
08-570 352 00
jan.landqvist@jlid.se

Monica Larsson

Konstnär
070-412 37 82
monica@monicalarsson.se
www.monicalarsson.se

Jonas Lindholm

Keramiker
070-682 18 30

Anna Lerinder

Formgivare
0708-45 93 32
anna.lerinder@lerinder.se
www.lerinder.se
Instagram:annalerinder

Linda Ljunggren

Bildkonstnär, keramiker
070-716 94 22
linda.ljunggrens@gmail.com

Stina Lord

Konsthantverkare
070-734 76 42
stinalord@outlook.com
www.stinalord.se

Thomas Magnusson

Konstnär
070-312 29 84
th.n.g.magnusson@gmail.com
web.comhem.se/thomas.magnusson

Hisako Mizuno

Keramiker
0708-58 01 50
mizuno_hisako@hotmail.com

Janina Nilsson

Konstnär, Keramiker
0739 31 49 21
info@janinanilsson.com
www.janinanilsson.com

Nina Pärnerteg

Keramiker
070-734 41 22
nina.parnerteg@spray.se

Petra Skogh

Keramiker
0709-44 92 67
info@keramikerpetra.com
www.keramikerpetra.com

Malin Stocke Wikström

Keramiker
0708-51 26 69
malin@sjovillan.com
www.stockekeramik.se

Per B Sundberg

Konstnär
070-607 59 59
per.b.sundberg@comhem.se

Simon Whitfield

Keramiker
08-570 343 16
sghwhitfield@yahoo.se

Karin Anett Wickerfält

Keramiker
073-722 55 02
karinanett.wickerfalt
@comhem.se

August Sörenson

Keramiker, konstnär
070-493 56 97
www.augustsorenson.com

Lisa Wallert

Keramisk konstnär
070 777 58 56
lisa.wallert@gmail.com

Kajsa Avila

Designer
070768 11 24

Ida Netterberg

Keramiker
0736916034
ida@netterbergs.se
En hänkel är örat på en kopp eller kanna och att hänkla betyder att sätta fast en hänkel på t.ex. en kopp.

Maria Cotellessa

Skulptör
070-855 58 22
mariacotellessa@gmail.com

Eva Gernandt

Keramiker, skulptör, bildkonstnär
070-849 14 96
eva@evagernandtsigned.com

Ateljéföreningen G-studion, Tyra Lundgrens väg 25, 134 40 Gustavsberg
Besöksadresser: Chamottevägen 5, 6 och 8, Tyra Lundgrens väg 19, 23 och 25.